Zobacz również

Bezpieczne meble do pokoju dziecięcego

Bezpieczne meble do pokoju dziecięcego

Aranżacja pokoju dziecięcego dla wielu rodziców wiąże się z ogromną ekscytacją. Wybór poszczególnych mebli i akcesoriów wywołuje emocje, które niestety często biorą górę nad zdrowym rozsądkiem. Zapominamy wtedy o tak ważnych kwestiach jak bezpieczeństwo, które są istotniejsze od estetyki. Na co zatem zwrócić uwagę wybierając meble do pokoju dziecięcego, aby zadbać jednocześnie o wygląd, funkcjonalność i nie martwić się o zdrowie swoich pociech?

Konstrukcje mebli
Meble do pokoju dziecka powinny posiadać przede wszystkim solidną konstrukcję. Muszą być one dobrze wykonane, stabilne i precyzyjnie wykończone, aby nie stwarzały zagrożenia dla życia dziecka. Bardzo ważne jest, aby konstrukcje się nie chwiały i dobrze trzymały się podłoża. Punkt ciężkości musi być odpowiednio wyważony, tak aby podczas zabawy nie przewróciły się. Warto poszukać mebli o łagodnych krawędziach, które nie posiadają ostrych kantów. Z drewnianych części nie mogą wystawać również żadne drzazgi czy inne niebezpieczne elementy. Na uwadze powinny być również wszelkie ruchome fragmenty takie jak drzwi czy szuflady. Wielu producentów oferuje obecnie wyposażenie, w którym zastosowano system powolnego domykania. Dzięki temu maluch, który będzie chciał zamknąć szafkę nie stłucze sobie przy tym palców. Dobrym rozwiązaniem są również systemy „push to open”. Dzięki temu w meblach nie trzeba instalować wystających elementów, które również mogłyby być zagrożeniem dla dynamicznych i ruchliwych dzieci.

Materiały wykorzystane do produkcji
To, z czego zostały wykonane meble dziecięce również ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo. Niestety nie każdy zwraca na to uwagę. Wydaje się, że jeśli dany produkt został dopuszczony do sprzedaży, to nie ma powodu do obaw. W rzeczywistości jednak, wiele mebli dostępnych na rynku mimo zgodności ze standardami zawiera toksyczne związki. Choć ich stężenie jest niewielkie i dopuszczalne przez prawo, to osoby wrażliwe, na przykład alergicy mogą na tym bardzo ucierpieć. Najlepszym wyborem będą więc meble wykonane z tworzyw naturalnych i ekologicznych. Pod uwagę należy wziąć jednak nie tylko materiał konstrukcyjny. Istotne są również farby i lakiery, jakimi pomalowane są meble oraz środki zastosowane do konserwacji. Często to one właśnie zawierają w sobie szkodliwe substancje, które mogą wywoływać alergie. Warto więc zapytać sprzedawce w sklepie lub poszukać informacji na stronie producenta, jakie środki zostały wykorzystane przy produkcji mebli. Firmy, które korzystają z najbezpieczniejszych surowców, często posiadają certyfikaty przyznane jako wyróżnienie za wysoką jakość produktów.

Opinie o firmach (2)
Karolina

05.10.2020

Przydatny artykuł dla mnie.

Adres IP: ***.***.**.59

Daria

05.10.2020

Właśnie razem z mężem będziemy urządzać pokój dla dziecka. Super wpis.

Adres IP: ***.***.**.59

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

Ocena: 5/5 (1 opinia)
Ocena: 5/5 (10 opinii)
Ocena: 5/5 (1 opinia)
Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (2 opinie)
Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy