Co to jest drewno klejone?

Co to jest drewno klejone?

Rozwój w dziedzinie materiałów budowlanych spowodował wprowadzenie na rynek wielu nowych rozwiązań. Jednym z nich jest drewno klejone. Wiele osób, które zamierzają budować dom zastanawiają się nad wyborem tego materiału budowlanego. Drewno klejone warstwo nazywane potocznie klejonką jest jednym z najmłodszych i jednocześnie najbardziej obiecującym materiałem o znakomitej trwałości i wytrzymałości. Warto więc dowiedzieć się czym właściwie jest drewno klejone i czy warto je wykorzystać w nowoczesnych obiektach budowlanych.

Jak powstaje drewno klejone?
Drewno klejone jest nowoczesnym materiałem, który powstaje poprzez sklejanie ze sobą kilku warstw cienkich desek. Mogą być to warstwy podłużnych listewek drewnianych lub pasków tzw. forniru. Deski wykonane są z wysokiej jakości surowca. Najczęściej stosuje się sosnę, świerk oraz świerk skandynawski. W pierwszej fazie produkcji drewno klejone jest strugane z czterech stron. Czasem (jeśli jest to potrzebne) dodatkowo się je frezuje i impregnuje. Drewno klejone jest niezwykle wytrzymale. Swoją wytrzymałością przewyższa tarcice drewnianą. Ponadto cechuje się niewielką wilgotnością od 10 do 12 % oraz jest niezwykle lekkie, a przy tym stabilne oraz bardzo elastyczne. Elementy z drewna klejonego można wyginać w różne strony. Deskę o grubości 40 mm można wygiąć do promienia gięcia 8,2m. Drewno klejone wykazuje bardzo dobry bilans energetyczny, co pozytywnie wpływa na ochronę środowiska. Deski wykorzystywane do produkcji drewna klejonego podlegają ścisłej kontroli jakościowej. Dzięki temu producent drewna klejonego jest wstanie stworzyć materiał budowlany posiadający wytrzymałość, której nie dorówna żaden rodzaj drewna litego.


Zastosowanie drewna klejonego?
Drewno klejone znajduje wiele specjalistycznych, nawet bardzo wymagających zastosowań budowlanych. Świetnie nadaje się przede wszystkim do tworzenia niezwykle wytrzymałych konstrukcji nośnych, z łatwością przenoszące obciążenia w kierunku fundamentów. Ten rodzaj materiału wykorzystuje się też między innymi w konstrukcjach słupów, dźwigarów i masztów, a nawet przy budowie mostów. Jednym z zastosowań drewna klejonego jest także produkcja drewnianych okien oraz różnego rodzaju blatów. Kantówki klejone to jeden z najczęściej używanych na budowie materiałów. Kantówka okienna przechodzi przez zaawansowany proces technologiczny. Jest ona najbardziej optymalnym rozwiązaniem dla skrzydeł i ram okiennych.

Opinie o firmach (0)
Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (5 opinii)
Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Ocena: 1/5 (1 opinia)