Encyklopedia stylu klasycznego w aranżacji wnętrz

Encyklopedia stylu klasycznego w aranżacji wnętrz

Wciąż niesłabnącą popularnością w aranżacji wnętrz cieszy się styl klasyczny, który zastosowany we wnętrzu gwarantuje przytulność i jest sprawdzonym rozwiązaniem — nigdy nie wyjdzie z mody i świetnie sprawdza się podczas łączenia z innymi stylistykami, zaczynając od stylu glamour, a kończąc na estetyce nowoczesnej. Styl klasyczny charakteryzuje się harmonijnym ustawieniem reprezentacyjnych mebli oraz ciepłymi barwami, które wprowadzają do wnętrza prostotę, a zarazem elegancję. Współcześnie styl klasyczny jest często wiązany z ponadczasowymi dodatkami i stylistyką minimalistyczną. Skąd pochodzi styl klasyczny i w jakim kierunku zmierza?

Początki stylu klasycznego

Styl klasyczny jest niezwykle szerokim pojęciem, które ma związek z tradycją wnętrzarską, ponieważ odnosi się do minionych stylów historycznych, które oddawane są w formie mebli, dodatków i ornamentów zdobiących wnętrza. Pomimo tego, że styl klasyczny jest ponadczasowy, to jednak ciągle ewoluuje — współcześnie chętnie łączony jest z rozwiązaniami nowoczesnymi, nawiązującymi do stylistyki skandynawskiej czy nawet industrialnej. W klasycznej aranżacji wnętrz niezwykle ważne jest postawienie na ład, elegancję oraz kolorystyczną harmonię. W urządzaniu wnętrz ogromną rolę odgrywają włoskie meble, które są wyznacznikiem elegancji i ergonomii. Typowe dla klasycznych wnętrz są eleganckie sofy i fotele, przestronne stoły, a także inne meble o miękkich i subtelnie zaokrąglonych liniach, które umieszczone są na toczonych nóżkach nadających całości wyjątkowego charakteru.

Wyznaczniki klasycznej aranżacji

Styl klasyczny kojarzy się przede wszystkim z harmonijną aranżacją, w której panuje prostota, umiar i zachowane są klasyczne proporcje opierające się na symetrii kształtów. Równowaga i harmonia we wnętrzach nie tylko mogą zostać utrzymane dzięki klasycznym meblom do salonu, ale również za pomocą wyboru kolorystyki wnętrza. Najczęściej wybarwienie powinno być utrzymane w kremach, beżach, szarościach, a także w stonowanych, aczkolwiek głębokich odcieniach bordo, zielonego czy niebieskiego. W klasycznych wnętrzach warto postawić na umiar — zbyt duża ilość dodatków może wprowadzić do otrzymania we wnętrzu akcentu kiczu. Warto postawić na dekor granitu, marmuru, a także na wysokogatunkowe gatunki drewna.

Opinie o firmach (0)
Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

Oceń firmę
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (1 opinia)
Ocena: 5/5 (5 opinii)
Oceń firmę
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (5 opinii)
Ocena: 5/5 (1 opinia)
Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (5 opinii)
Ocena: 5/5 (1 opinia)