Płyty indukcyjne - wady, zalety, zużycie energii

Płyty indukcyjne - wady, zalety, zużycie energii

Płyty indukcyjne kupuje się jako osobny sprzęt wyposażenia kuchni, ponieważ nie obsługują one piekarników. Ich działanie opiera się na zastosowaniu nowoczesnej technologii polegającej na wytwarzaniu pola elektromagnetycznego po zetknięciu powierzchni płyty z dnem garnka. Ma to wiele zalet i jest idealnym rozwiązaniem w domach z dziećmi.

Z powodu swojego nowoczesnego działania płyty indukcyjne są energooszczędne (płyta odcina dopływ prądu w momencie zdjęcia garnka) i bezpieczne w użyciu. Ich powierzchnia nagrzewa się tylko i wyłącznie w miejscu styku z garnkiem lub innym naczyniem przeznaczonym do gotowania co zapobiega oparzeniom. Są one także łatwe w czyszczeniu, ponieważ nie mają żadnych wystających elementów oraz z łatwością kontroluje się na nich moc gotowania. Ograniczają one także ryzyko przypalenia naczynia. Płyty indukcyjne wybierane są z uwagi na elegancki wygląd oraz estetyczne wykończenie. Polecane są do mieszkań z dziećmi, ponieważ nie sposób się oparzyć dotykając ich krawędzi. Zapewniają one także sporą oszczędność czasu, ponieważ w porównaniu np. do kuchenki gazowej nagrzewają się o 30% szybciej a temperatura ustawiana jest na stanowiskach grzewczych z dużo większą precyzją i natychmiastowo można ją zmieniać.

Niestety oprócz praktycznych zastosowań i zalet płyty indukcyjne maja kilka wad, a należą do nich:
wysoka cena
używanie tylko specjalnych garnków (ze stali nierdzewnej, żeliwa lun te z grubym, ferromagnetycznym dnem)
nie zaleca się ich używania osobom z rozrusznikiem serca z powodu wytwarzania pola elektromagnetycznego (należy skonsultować się z lekarzem)
w ich otoczeniu nie można trzymać np. kart kredytowych, które ulegną rozmagnesowaniu
są bardziej podatne na awarie

Producenci płyt indukcyjnych zapewniają jednak, że ich działanie jest bezpieczne dla zdrowia ludzi, więc nie musimy się obawiać o ich bezpośrednie oddziaływanie.

Opinie o firmach (0)
Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

Ocena: 5/5 (1 opinia)
Oceń firmę
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (1 opinia)
Ocena: 5/5 (5 opinii)
Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (1 opinia)
Oceń firmę
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (5 opinii)