Zainspiruj się Prowansją

Zainspiruj się Prowansją

Prowansja to malowniczy region w w południowo-wschodniej części Francji. Miejsce to od wieków przyciąga swoją wspaniałą przyrodą, spokojem i niezwykle sielskim klimatem. Do Prowansji podróżowali nie tylko artyści, szukający natchnienia, ale też zwykli obywatele, pragnący odpocząć w pięknych okolicznościach przyrody.

Prowansja kusi pejzażami, różnorodnością roślin, architekturą i spokojem. Można odnieść wrażenie, że w tym regionie czas się zatrzymuje, dzięki czemu możemy oderwać się od codzienności i prawdziwie wypocząć. W Prowansji wykształcił się pewien charakterystyczny styl, który po dziś dzień jest uwielbiany przez miłośników sielskich klimatów. Styl prowansalski w architekturze wnętrz jest obecny od wielu lat. Jednak w ostatnim czasie dało się zauważyć znaczne zwiększenie zainteresowania tą estetyką. Dziś, styl pochodzący z południa Francji powielany jest nie tylko w wystroju typowo wiejskich domów, ale też w niewielkich mieszkaniach w centrach dużych miast.

Czym właściwie charakteryzuje się styl prowansalski?
W ogólnym ujęciu estetyka ta łączy w sobie prostotę, bezpretensjonalność, pastelową kolorystykę oraz stosowanie drewna i materiałów naturalnych. Pierwsze skojarzenie z Prowansją przynosi nam najczęściej na myśl niekończące się pola lawendy. Odcienie tego koloru przewijają się w stylu prowansalskim w niemal każdej formie. Lawendowe mogą być zarówno ściany, jak i meble czy dodatki. Oprócz fioletu, styl prowansalski zawiera także elementy beżowe, błękitne, blade żółcie i zielenie czy naturalne odcienie drewna. Tutaj praktycznie w ogóle nie ma ciemnych barw, o czerni nie wspominając.

We wnętrzu urządzonym w stylu prowansalskim nie może zabraknąć elementów drewnianych - mebli oraz dekoracji. Drewno stanowi podstawę estetyki prowansalskiej. Surowiec optycznie ociepla wnętrze, czyniąc je zdecydowanie bardziej przytulnym. Drewno nie występuje tu tylko w wersji naturalnej, ale też np. bielonej. Drewniane meble prowansalskie są także celowo stylizowane na stare, dzięki czemu wnętrze zyskuje niebanalny charakter. We wnętrzu prowansalskim nie może zabraknąć charakterystycznego kredensu z przeszklonymi drzwiami czy komody w neutralnym odcieniu. Bardzo często w takich aranżacjach wykorzystywane są fotele bujane, dekorowane ławeczki czy zdobione krzesła.

Aby uzyskać oczekiwany efekt, warto we wnętrzu prowansalskim umieścić dodatki wykonane z naturalnych tkanin i materiałów. Mogą to być lniane lub bawełniane poszewki, narzuty, chodniki czy wiklinowe kosze. Wiklina i rattan to także elementy często występujące w stylu prowansalskim. Kosze mogą tu pełnić rolę pojemników na doniczki z roślinami, dekoracji czy miejsc do przechowywania, np. gazet, książek czy niewielkich sprzętów elektronicznych.

Jeśli przypadł Ci do gustu styl prowansalski i chcesz wnieść do swojego domu tę przytulność, z pewnością zwrócisz uwagę na piękne i funkcjonalne meble Resmar.

Opinie o firmach (1)
Ada

17.02.2021

Prowansja jest pięknym regionem.

Adres IP: ***.***.***.150

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

Ocena: 5/5 (1 opinia)
Oceń firmę
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (1 opinia)
Ocena: 5/5 (11 opinii)
Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (1 opinia)
Oceń firmę
jako pierwszy
Ocena: 4.71/5 (7 opinii)